Çerez Örnek
Egemm Cerrahi Canlı Yayınlarına Devam ediyor

Avrupa Obezite Günleri kapsamında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında gerçekleşen mide küçültme operasyonu, Ege Üniversitesi Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi (EGEMM) tarafından canlı olarak yayınlandı. Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi, 1984 yılına kurulan Odyovizüel Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin başlattğı cerrahi canlı yayınları konusundaki faaliyetlerini günümüz teknolojisine uyarlayarak etkili ve verimli bir şekilde kullanmaya devam ediyor. Egemm'in konusunda uzman personeli tarafından Ege Üniversitesitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilimdalı ameliyathanesine kurulan reji ile Doç. Dr. Özgür Fırat'ın obesite cerrahisi ameliyatı Genel Cerrahi Anabilim Dalı Konferans Salonu'nda uzman doktorlar tarafından izlendi. Ameliyatı izleyen doktorlar, operasyonu gerçekleştiren Doç. Dr. Özgür Fırat'a eş zamanlı soru sorma fırsatı buldu.
Obezite ile mücadele konusunda bilinçlendirme ve farkındalık çalışmaları yapmak amacıyla her yıl  “22 Mayıs Avrupa Obezite Günü” olarak çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor. Dünya Sağlık Örgütü, obeziteyi en riskli hastalıktan biri olarak kabul ediyor. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de obezite sayısı gün geçtikçe artıyor. Bununla birlikte obezite ve obeziteye bağlı hastalıklar insan sağlığını tehdit ediyor.  Sağlık Bakanlığı’nın 2018 verilerine göre Türkiye’deki obezite oranı yüzde 30.3 olarak belirtiliyor. Ülkemizdeki en büyük yanılgılardan biri de obezitenin bir hastalık olarak görülmemesi. Sağlık Bakanlığı’nın obezite ile mücadele politikaları dâhilinde, Ege Üniversitesi de obezite farkındalığı için çeşitli çalışmalar yürütüyor. 
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı tarafından “Endokrinolog Gözüyle Morbid Obez Hastaya Yaklaşım” eğitimi ve “Mide Küçültme Operasyonu”  canlı yayınlanarak katılımcılara aktarıldı. Eğitime,  Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sinan Ersin’in yanı sıra Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Mahir Özmen, Prof. Dr. Özgür Fırat, Uzman Dr. Ilgın Şimşir ve öğrenciler katıldı. Katılımcılara teorik eğitim ile cerrahi operasyon eşgüdüm halinde verildi. Ameliyat, Prof. Dr. Sermed Akgün Konferans Salonunda yapılan canlı yayınla, geniş bir katılımcı kitlesi tarafından izlendi. Ameliyat, Ege Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özgür Fırat tarafından gerçekleştirildi. 
Doç. Dr. Fırat, "Bugün yapılan mide küçültme operasyonu, midenin yaklaşık olarak 4/3ünün alındığı bir işlemdir. Uzun yıllardır bu tip ameliyatlar üniversitemiz bünyesinde yapılıyor. Ege Üniversitesinin kurumsal kimliği ve uzman kadrosu ile operasyonlar başarıyla yapılmakta. Ameliyat sonrası bakım da, ameliyat başarısını artıran bir diğer faktör. Hasta, hastaneyle bağını koparmadığı sürece hayatını sağlıklı bir şekilde sürdürüyor" diye konuştu.


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ