Çerez Örnek
Cerrahi Canlı Yayını: Turkish Iraqi Spine Meeting

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi öncülüğünde “Turkish Iraqi Spine Meeting” (Türk - Irak Omurga Buluşması) programı gerçekleştirilecek. EÜ Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Zileli koordinatörlüğünde Iraklı doktorlara eğitim verildi. 23-25 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleşen etkinliğin son günü Ege Üniversitesi Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından Beyin Cerrahisi ameliyathanesinden cerrahi canlı yayını gerçekleştirildi. İki ameliyathanede aynı anda başlayan ameliyatlar Iraklı doktorların bulunduğu konferans salonuna aktarılarak katılımcıların operasyonu gerçekleştiren cerrahlara soru sormaları sağlandı.

Gerçekleştirilecek olan “Turkish Iraqi Spine Meeting” programın detaylarını anlatan Prof. Dr. Mehmet Zileli, “ Omurga cerrahisi benim ilgi alanım. Ben de omurga cerrahisi alanında son görüşleri ve bilgileri vermek amaçlı bir seminer programı hazırladım. Benim yanıma gelen fellowlar (doktora veya bilimsel araştırma bursu alan kişi) cerrahi bilgi ve görgülerini artırmak için çok sayıda Iraklı hekimden oluşuyor. Daha önceki senelerde de ziyaretleri olmuştu. Irak’ta yaşanan güvenlik sorunları sebebiyle bu program yarım kalmıştı. Güvenlik sorunlarının çözülmesiyle birlikte eğitimlerimize devam ediyoruz. Ülkeleri şu anda daha iyi koşullarda ve düzelme dönemi içeresindeler. Bu dönemde de bilgi ve görgülerini artırmak amacıyla üniversitemizin yaptığı programa katılım sağlıyorlar. Yaklaşık 30 beyin ve omurilik cerrahı, üniversitemizi ziyarete gelecekler. Eğitim programımız çerçevesinde bu cerrahlar; iki günlük konferansa katılacak ve üniversitemizde yapılacak olan ameliyatı canlı izleyecekler” dedi.

Irak’ın birçok bölgesinde hala güvenlik sorunları olduğunu belirten Prof. Dr. Zileli, “Irak, birçok sebepten dolayı ziyarete açık değil, cerrahlar toplantı düzenleyemiyorlar ve kimseyi ülkelerine çağıramıyorlar. Bundan dolayı Iraklı cerrahlar, bize bir teklifle geldiler, biz de bu projeyi oluşturmaya karar verdik. Irak’tan gelip burada çalışmalar yürüten ve pratiğimizi görmek isteyen hekimler oluyor. Ben şuan 3 aylık sürelerle fellowlar kabul ediyorum. Sadece Iraktan değil daha başka ülkelerden, diğer orta doğu ülkelerinden de gelen fellowlar oluyor” diye konuştu.

“Turkish Iraqi Spine Meeting” programı 23-25 Kasım tarihleri aralığında EÜ Tıp Fakültesi  Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı’nda gerçekleştirilecek.

 

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ